Menu

W dniu 31 października 2017 roku w wieku 95 lat zmarła Stefania Hoch, pielęgniarka i położna, wieloletnia nauczycielka zawodu, organizatorka kształcenia pielęgniarek i położnych w trzech krajach Afryki w ramach działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO); laureatka Medalu Florencji Nightingale.

W czasie Powstania Warszawskiego 1944 r. Stefania Hoch niosła pielęgniarską pomoc powstańcom, rannym i chorym. Po wojnie pracowała w Departamencie Średnich Szkół Medycznych w Ministerstwie Zdrowia, jako wizytator szkół pielęgniarskich i położnych oraz w Szkole Położnych w Warszawie na stanowisku kierownika szkolenia praktycznego. Następnie zaangażowana została do pracy w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przy ONZ, jako organizatorka kształcenia pielęgniarek i położnych w krajach Afryki.

Stefania Hoch otrzymała wiele odznaczeń, m. in.: Złoty Krzyż Zasługi, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2003 r. uhonorowana została najwyższym pielęgniarskim odznaczeniem prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa – Medalem Florencji Nightingale.

Msza Św. za duszę śp. Stefani Hoch zostanie odprawiona 8 listopada (środa) o godz. 13.00 w Kościele Parafialnym p.w. Św. Jakuba przy Pl. Narutowicza w Warszawie. Następnie o godz. 14.30 nastąpi odprowadzenie Zmarłej do grobu rodzinnego na Cmentarz Stare Powązki (kwatera 240 od bramy VI przy ulicy Ostroroga).

W imieniu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych składamy wyrazy szczerego współczucia oraz słowa wsparcia i otuchy Rodzinie i Bliskim naszej Koleżanki. Pozostanie w pamięci i sercach całego środowiska zawodowego.

Zofia Małas

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych