Menu

Pielęgniarki i położne są autorytetami w sprawach pielęgnacji i opieki nad dziećmi, dlatego jednym z ważniejszych działań, które podejmują jest edukacja na rzecz zdrowia najmłodszych oraz profilaktyki. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom zakaźnym jest wykonywanie szczepień ochronnych, natomiast ostateczną decyzję podejmują rodzice, dlatego niezmiernie ważne jest udzielenie im odpowiednich informacji oraz porad.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych razem z Okręgowymi Izbami Pielęgniarek i Położnych, przy wsparciu merytorycznym GSK w ciągu minionego roku realizowała projekty dotyczące skutecznej komunikacji pielęgniarek z rodzicami małych dzieci. Rozmowa z zaniepokojonym rodzicem jest trudną sztuką, wymagającą rzetelnej wiedzy, ale również umiejętności komunikacyjnych. Dlatego, podczas cyklu warsztatów pielęgniarki i położne były przygotowywane do rozmowy z rodzicami na temat wartości szczepień pediatrycznych, ale również jak zbudować poczucie zawodowej pewności i kompetencji w kontakcie z pacjentem.

Za sprawą prowadzonych programów szczepień ochronnych, zauważalne jest zmniejszenie zachorowalności na niektóre choroby zakaźne oraz liczba powikłań i  zgonów po przebytych chorobach zakaźnych. Szczepienia ochronne to najbardziej skuteczna i efektywna metoda inwestowania w zdrowie społeczeństwa. Dlatego przekazanie rodzicom rzetelnej wiedzy jest niezwykle ważne, a warsztaty miały ułatwić budowanie dobrych relacji opartych na zaufaniu do wiedzy pielęgniarki i położnej.

Większość szczepień ochronnych przypada na okres niemowlęcy. Niedojrzały system odpornościowy niemowlęcia nie jest w stanie samodzielnie i skutecznie obronić się przed groźnymi chorobami, a szczepienia dają  mu maksymalną ochronę przed zakażeniem. Dzięki temu zostaną ochronione również inne dzieci czy osoby dorosłe, które z przyczyn medycznych nie mogły same zostać zaszczepione. Należy pamiętać, że szczepionki są pod stałym nadzorem, pod względem  występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, co przekłada się na ich bezpieczeństwo.

Bycie profesjonalistą zobowiązuje do aktualizowania swojej wiedzy merytorycznej na temat  szczepień oraz umiejętności prowadzenia rozmów i przekazywania rzetelnej wiedzy rodzicom. Dlatego również w tym roku odbywa się cykl warsztatów dotyczący skutecznej komunikacji z rodzicami małych dzieci, które pomogą zaspokoić wciąż pojawiające się wątpliwości oraz rozwieją panujące mity.