Zaznacz stronę

Pani

Judyta Watoła

Redaktor Gazeta Wyborcza

Szanowna Pani Redaktor,

Z przykrością przeczytaliśmy fragment zawarty w Pani artykule pt.: „Dlaczego Polska bije rekordy zgonów na COVID. – Jest tolerancja dziadostwa.” W naszej ocenie stwierdzenie: „Są takie, w których pielęgniarki nie przerywają sobie kawy nawet wtedy, kiedy pacjent zaczyna się dusić. Problem w tym, że nikt tego nie kontroluje.” jest krzywdzące dla środowiska pielęgniarek i położnych, które pracuje ponad siły.

Jednostkowe opinie oparte na subiektywnym spojrzeniu na pracę kadry medycznej nie może  rzutować na obraz pracy wszystkich pielęgniarek i położnych. W naszej ocenie artykuł wprowadza społeczeństwo w błąd i może być przyczyną hejtu kierowanego bezpośrednio w środowisko pielęgniarek i położnych. Dla potencjalnego obserwatora, chwila odpoczynku pielęgniarki może być powodem do wydania bardzo niesprawiedliwej opinii. Szczególnie w sytuacjach, gdy na oddziale jest niewystarczająca liczba zatrudnionych osób. Jednak pielęgniarki również mają prawo do przerwy na jedzenie, czy zaspokojenie potrzeb fizjologicznych.

Od lat samorząd apeluje o przestrzeganie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Po raz kolejny Samorząd zajął w tej sprawie Stanowisko 5 października 2021 r.[1]

Mimo licznych apeli samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, normy zatrudniania nie są w Polsce realizowane, a pielęgniarki i położne mają za dużo pacjentów pod swoją opieką.

W Pani artykule również ten aspekt został podkreślony w poniższym fragmencie: “Na końcu wymienia wypalenie nawet najbardziej ofiarnych pielęgniarek i lekarzy. Brak personelu. Na niektórych oddziałach zakaźnych pacjenci przez większość czasu są pozostawieni sami sobie.”

O brakach kadrowych samorząd alarmował także w tym roku poprzez wydanie kolejnego raportu dotyczącego stanu kadry pielęgniarskiej i położniczej. W obliczu zatrważających danych o zwiększającej się luce pokoleniowej, rosnącej średniej wiek tej kadry raport został wydany pod tytułem “Katastrofa kadrowa pielęgniarek i położnych” https://nipip.pl/raport2021/

Dziękując za zwrócenie uwagi na problem braku kadry medycznej, równocześnie prosimy o zwrócenie uwagi na przeciążenie pracą personelu pielęgniarek i położnych.

Z wyrazami szacunku

Prezes

Zofia Małas

[1] https://nipip.pl/stanowisko-nr-55-prezydium-naczelnej-rady-pielegniarek-i-poloznych-z-dnia-5-pazdziernika-2021-r-w-sprawie-pilnego-wprowadzenia-obowiazku-stosowania-minimalnych-norm-zatrudnienia-pielegniarek-w/