Zaznacz stronę

Polskie szpitale przechodzą poważny kryzys – brakuje im pielęgniarek i położnych. Ten problem to dziś główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. Polska ma jeden z najgorszych wskaźników dotyczących liczby pielęgniarek wśród krajów wysokorozwiniętych (OECD). W naszym kraju statystycznie na tysiąc osób przypada zaledwie pięć pielęgniarek. W Szwajcarii niemal 18, a Norwegii – ponad 17 pielęgniarek. W Niemczech – ponad 13, a w Rosji – 8,6.

A trendy pokazują, że będzie jeszcze gorzej. Według prognoz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w 2035 r. na tysiąc mieszkańców będzie przypadało niecałe 4,2 pielęgniarki. Polski system opieki zdrowotnej stoi, więc przed trudnym zadaniem niedopuszczenia do kryzysu kadrowego.

Sytuacji obecnie nie ułatwia także pandemia koronawirusa, która pracę wielu szpitali, jednostek ochrony zdrowia i samych lekarzy, ratowników czy pielęgniarek i położnych, przewróciła do góry nogami.

Dlatego „Gazeta Wyborcza” wraz z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych oraz firmami ARJO, Skamex i Novamed zainicjowała i prowadzi akcję „Pod dobrą opieką”, której celem jest dyskusja i próba znalezienia sposobów na zmianę społecznego odbioru zawodu pielęgniarki i położnej, promocja tych zawodów, poprawa warunków pracy położnej i pielęgniarki, a także polepszenie ich relacji z lekarzami i pacjentami.

W ramach akcji zapraszamy na czwartą z cyklu debat online, w której wezmą udział:

  • Sebastian Irzykowski – Wicerezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
  • Weronika Nawara – Pielęgniarka i autorka książki „W czepku urodzona”
  • Robert Mołdach – Prezes Instytutu Zdrowia i Demokracji
  • Konrad Pianko – President Central Eastern Europe w firmie Arjo
  • Lek. Sławomir Gondek – Dyrektor Naukowy firmy Skamex

W naszym cyklu nie unikniemy także rozmowy o pieniądzach – pewnie trudnej i gorącej. Ile powinny zarabiać pielęgniarki i położne, by nie musieć pracować na kilku etatach? By czuły się docenione odpowiednio do rangi zawodu?

Z drugiej strony – jak szpitale mają znaleźć na to środki? Czy w ogóle zawód pielęgniarki jest prestiżowy? Czy możesz rodzinie się nim pochwalić?

Wiele pielęgniarek uważanych jest za niespełnione lekarki. Czy to prawda? I jeśli jest prestiżowy to, co ten prestiż wyznacza?

Debata będzie transmitowana na żywo na stronie wyborcza.pl oraz na Facebooku Gazety Wyborczej.
O projekcie można przeczytać na wyborcza.pl/poddobraopieka

200 pierwszych osób, które zarejestrują się na debatę (https://bilety.cojestgrane24.pl/pdoprestiz), otrzyma możliwość bezpłatnego aktywowania dostępu do wyborcza.pl. Dzięki rejestracji zyskają też Państwo dostęp do materiałów szkoleniowych partnerów projektu „Pod dobrą opieką”.

Organizator:
Gazeta Wyborcza

Partner merytoryczny:
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych