Zaznacz stronę

Polskie szpitale przechodzą poważny kryzys – brakuje im pielęgniarek i położnych. Ten problem to dziś główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. Polska ma jeden z najgorszych wskaźników dotyczących liczby pielęgniarek wśród krajów wysokorozwiniętych (OECD). W naszym kraju statystycznie na tysiąc osób przypada zaledwie pięć pielęgniarek. W Szwajcarii niemal 18, a Norwegii – ponad 17 pielęgniarek. W Niemczech – ponad 13, a w Rosji – 8,6.

LINK DO REJESTRACJI NA DEBATĘ

A trendy pokazują, że będzie jeszcze gorzej. Według prognoz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w 2035 r. na tysiąc mieszkańców będzie przypadało niecałe 4,2 pielęgniarki. Polski system opieki zdrowotnej stoi, więc przed trudnym zadaniem niedopuszczenia do kryzysu kadrowego.

Sytuacji obecnie nie ułatwia także pandemia koronawirusa, która pracę wielu szpitali, jednostek ochrony zdrowia i samych lekarzy, ratowników czy pielęgniarek i położnych, przewróciła do góry nogami.

Dlatego „Gazeta Wyborcza” wraz z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych oraz firmami ARJO, Skamex i Novamed zainicjowała i prowadzi akcję „Pod dobrą opieką”, której celem jest dyskusja i próba znalezienia sposobów na zmianę społecznego odbioru zawodu pielęgniarki i położnej, promocja tych zawodów, poprawa warunków pracy położnej i pielęgniarki, a także polepszenie ich relacji z lekarzami i pacjentami.

W ramach akcji zapraszamy na pierwszą z cyklu debat online, w której wezmą udział:

* Prof. dr hab. Robert Flisiak – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

* Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

* Katarzyna Skibińska – członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie

* Konrad Pianko – President Central Eastern Europe w firmie Arjo

* Lek. Sławomir Gondek – Dyrektor Naukowy firmy Skamex

Porozmawiamy o bardzo różnych aspektach tematyki bezpieczeństwa w pracy. Zaczynamy od próby odpowiedzi na pytanie, na ile nasze placówki służby zdrowia były przygotowane na pandemię, jak szybko i na ile skutecznie zdołały zareagować. Chodzi tak o kwestie sprzętowe, jak i organizacji pracy, ewentualnej pomocy psychologa itp. Czy pielęgniarki i położne czuły się zabezpieczone tak, jak to tylko możliwe? Chcielibyśmy poznać ich przemyślenia, pomysły – co zrobić w przyszłości, skoro wiadomo już, że z koronawirusem zostaniemy na lata.

Warto będzie porozmawiać o roli pielęgniarki epidemiologicznej, postrzegania jej obowiązków i prerogatyw w nowej sytuacji – obciążonej walką z pandemią.

Chcielibyśmy też poruszyć kwestię wymogów/możliwości sprzętowych. Co i w jakim stopniu wpływa dziś na podnoszenie bezpieczeństwa pracy?

Debata będzie transmitowana na żywo na stronie wyborcza.pl oraz na Facebooku Gazety Wyborczej.

O projekcie można przeczytać na wyborcza.pl/poddobraopieka.

Akademia Skamex

Cykl szkoleń „Akademia Skamex” zawiera 6 unikalnych wideowykładów prowadzonych przez lek. Sławomira Gondka. Każdy z filmów porusza istotne problemy współczesnego pielęgniarstwa i wskazuje konkretne rozwiązania, które są na nie odpowiedzią, mi.in. zachowanie bezpieczeństwa pacjenta oraz personelu w kontakcie z chorymi na Covid-19, usprawnienie pracy oraz ochrona podczas procesu przygotowywania i przenoszenia leków niebezpiecznych, a także ograniczenie ryzyka zakażeń dzięki produktom innowacyjnym.

Udział w każdej z debat organizowanych w ramach akcji „Pod dobrą opieką” wiąże się z otrzymaniem jednego szkolenia z cyklu. Wideowykłady wysyłane będą bezpośrednio na adres e-mail podany podczas rejestracji na debatę (po wcześniejszym wyrażeniu zgody na ich przesłanie).

200 pierwszych osób, które zarejestrują się na debatę, otrzyma możliwość bezpłatnego aktywowania dostępu do wyborcza.pl. Dzięki rejestracji zyskają też Państwo dostęp do materiałów szkoleniowych partnerów projektu „Pod dobrą opieką”.

Organizator:
Gazeta Wyborcza

Partner merytoryczny:

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych

Partnerzy krajowi:

Arjo

Novamed

Skamex