Menu

 

Jak wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, w Polsce zarejestrowanych jest 37 568 położnych, z czego 74 to mężczyźni. Dziś w Międzynarodowy Dzień Położnej w rozmowie z Evereth News o pozycji położnej w systemie opieki nad kobietą oraz o tym, dlaczego polskie położne świętują również 8 maja tłumaczą Leokadia Jędrzejewska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego oraz Ewa Janiuk, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, położna.

– Natomiast opieka położnej nad kobietą polega na tym, że jest ona przewodnikiem po świecie kobiecości – zaznaczyła Ewa Janiuk Wiceprezes NRPiP. Począwszy od najwcześniejszego etapu, w którym położna może pomóc dziewczynkom ? z różnego rodzaju problemami ginekologii dziecięcej, ma również kompetencje do edukacji i promocji zdrowia seksualnego i prokreacyjnego małych dziewczynek i dziewcząt w okresie dojrzewania, poradnictwa przedkoncepcyjnego, opieki w czasie ciąży, porodu, po porodzie nad matką ? i dzieckiem ?, poradnictwa laktacyjnego, opieki nad kobietą z chorobami ginekologicznymi czy chorobami sutka, w okresie menopauzy i okresie senium, czyli praktycznie rzecz biorąc na każdym etapie życia kobiety. Położna zajmuje się edukacją zdrowotną i promocją zdrowia dotyczącą zdrowia prokreacyjnego, w tym m.in. chorób przenoszonych drogą płciową, profilaktyki, a także różnego rodzaju schorzeń przez cały okres życia kobiety.

(…)
– Z jednej strony czujemy się, że jesteśmy położnymi światowymi, członkami wielkiej światowej społeczności położnych – powiedziała Ewa Janiuk Wiceprezes NRPiP. Dlatego obchodzimy swoje święto 5 maja, w Międzynarodowy Dzień Położnej. Natomiast położne same, oddolnie, bez jakichkolwiek ustanowień wiele lat temu zaczęły świętować 8 maja jako Dzień Polskiej Położnej??, ponieważ to tego dnia urodziła się Stanisława Leszczyńska, położna z Auschwitz, nasz wzór do naśladowania.

Jak dodała, to jest niesamowita kobieta, która przeciwstawiła się Mengele. Stanęła przed nim i powiedziała, że „nie – nigdy nie zabija się dzieci”.

Czytaj więcej tutaj:

https://everethnews.pl/newsy/polozna-to-przewodnik-po-swiecie-kobiecosci/