Menu

Anna Kaczmarczyk, pielęgniarka, została uhonorowana przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (International Committee of the Red Cross) – Medalem Florence Nightingale, najwyższym odznaczeniem na świecie przyznawanym za wybitne zasługi w niesieniu pomocy pielęgniarskiej. W dniu 22.06.2017 roku zwyciężczyni odebrała medal wraz z pamiątkowym dyplomem z rąk Prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża Stanisława Kracika oraz Dyrektora Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Małgorzaty Pyki.

Medal Florence Nightingale ustanowiony został w 1912 roku i jest przyznawany osobom, które wyróżniły się czynami wymagającymi poświęcenia i wyjątkowej odwagi w niesieniu pomocy ludności zarówno w czasie wojen jak i pokoju, ofiarom konfliktów, kataklizmów i katastrof. Otrzymują go także osoby jako wyraz uznania za wyjątkowe zasługi dla pielęgniarstwa, nowatorską i twórczą działalność na rzecz zdrowia publicznego i edukacji pielęgniarskiej.

Anna Kaczmarczyk w 2000 r. rozpoczęła służbę wojskową jako pierwsza kobieta w kompanii szturmowej 6. Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie. Tam też wykonując zawód pielęgniarki zdobyła doświadczenie wojskowe, uczestnicząc we wszystkich ćwiczeniach, szkoleniach poligonowych i desantowych. Wraz ze swoją jednostką w 2001 roku służyła na Bałkanach w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego SFOR w Bośni i Hercegowinie, a w 2009 r. wyjechała z misją do Afganistanu. W kwietniu 2009 r. wylądowała na lotnisku w Bagram, a następnie została przetransportowana wraz z innymi do Ghazni, gdzie udzielała pomocy nie tylko polskim żołnierzom, ale również żołnierzom wojsk koalicyjnych. Zaopatrywała także żołnierzy afgańskiej armii i funkcjonariuszy afgańskiej policji. Na co dzień zajmowała się ewakuacją drogą powietrzną rannych żołnierzy z rejonów misji. Najczęściej ewakuacje odbywały się na pokładzie samolotu Casa C-295, gdzie były zamontowane nosze LSTAT i dwa zestawy do intensywnej terapii. Najwięcej ewakuacji i najcięższe przypadki stanowili ranni żołnierze i pracownicy cywilni z Afganistanu. Po powrocie z misji pracowała przez 3 lata w Zespole Ewakuacji Medycznej jako pielęgniarka anestezjologiczna.

Aktualnie Anna Kaczmarczyk współpracuje z Zespołem ds. Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, działającym przy Małopolskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża, prowadząc zajęcia skierowane do młodych ludzi, w których uczy przestrzegania prawa humanitarnego i przekazuje swoje doświadczenia nabyte w czasie konfliktów zbrojnych.