Magazyn Pielęgniarki i Położnej
Magazyn Pielęgniarki i Położnej wydawany jest od 1995 roku. Dorobił się w tym okresie własnego stylu, wynikającego z linii programowej Wydawcy, modyfikowanej na bieżąco dzięki dostępowi do najnowszych wyników badań i informacji o zmianach w polityce dotyczącej ochrony zdrowia. W efekcie MPiP, ewoluując na przestrzeni lat, nabrał wyrazistości, jest rozpoznawalny w środowisku jako nośnik ważnych treści.
Magazyn Pielęgniarki i Położnej to:
- aktualne informacje o wydarzeniach branżowych,
- nowoczesne koncepcje i trendy pracy,
- profesjonalne wskazówki dotyczące kształcenia,
- praktyczne porady i opinie prawne,
- sprawdzone informacje o pracy za granicą.
Ukazuje się w nakładzie 10 000 egzemplarzy.
Dystrybucja: prenumerata bezpośrednia oraz instytucjonalna.
Każdy numer MPiP
To wiele ciekawych artykułów, których autorami są pielęgniarki, położne i pielęgniarze. Publikujemy je w 6 głównych działach:
- Temat Miesiąca – branżowi liderzy opinii dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na najbardziej gorące i dyskutowane w środowisku tematy. W 2013 roku na naszych łamach omawialiśmy, m.in.: problem przypadkowych zakłuć, oczekiwania wobec pielęgniarstwa XXI wieku, zakażenia szpitalne oraz konsekwencje starzenia się społeczeństwa.
- Jestem pielęgniarką – w przystępny i praktyczny sposób omawiamy kwestie programowe, związane z kształceniem w zawodzie. Ponadto nasi autorzy prezentują obowiązujące modele opieki, rzadkie i trudne do zdiagnozowania przypadki kliniczne, wyniki najnowszych badań i obowiązujące zalecenia.
- Jestem położną – nasze autorki, położne zatrudnione w wiodących szpitalach położniczych i uczelniach medycznych, dzielą się swoją wiedzą i wynikami najnowszych badań, prezentują niekonwencjonalne metody pracy z rodzącą i jej rodziną, np. niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, walczą ze standardami wpływającymi negatywnie na zdrowie matki i dziecka, np. nacinanie krocza, rezygnowanie z kangurowania wcześniaka, niedocenianiem roli konsultantów laktacyjnych.
- My i świat to prezentacje warunków pracy polskich pielęgniarek i położnych zatrudnionych za granicą oraz zasad funkcjonowania systemów ochrony zdrowia w poszczególnych krajach UE. Odpowiadamy na pytania, m.in. o zasady uznawania kwalifikacji zawodowych, wysokość zarobków, weryfikowanie wiarygodności ofert pośredników pracy, czy szanse na awans pielęgniarek-cudzoziemek.
- Rozwój zawodowy – omawiamy zmiany prawne związane z kwalifikacjami, standardami i wykonywaniem zawodu pielęgniarki i położnej w praktyce, np. prowadzeniem dokumentacji medycznej, zagrożeniami zawodowymi, egzekwowaniem praw personelu medycznego i pacjentów, prezentujemy porady psychologów, dotyczące np. wypalenia zawodowego, walki ze stresem, skutków pracy na nocnych dyżurach; przedstawiamy sylwetki wybitnych pielęgniarek i położnych. W „Strefie studenta” znajdują się istotne informacje dla osób podnoszących swoje kwalifikacje, np. o praktykach zawodowych w ramach Programu Erasmus, studiach pomostowych.
- Po dyżurze – w każdym numerze przedstawiamy porady dotyczące zdrowia kobiety, pielęgnacji urody, sposobów spędzania wolnego czasu, walki ze stresem, wypaleniem zawodowym, a także prezentujemy sylwetki ciekawych osób związanych zawodowo ze środowiskiem pielęgniarek i położnych.
- Aktualności – prezentujemy najważniejsze informacje o szkoleniach, warsztatach
i spotkaniach z wybitnymi przedstawicielami zawodu. Omawiamy najważniejsze wydarzenia branżowe, m.in.: wybór Pielęgniarki Roku, wyróżnienia i nagrody dla przedstawicieli naszego zawodu oraz akcje charytatywne z udziałem pielęgniarek i położnych.
W skład Rady Programowej pisma „Magazyn Pielęgniarki i Położnej” wchodzą eksperci i przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, zawodowo związani z pielęgniarstwem i położnictwem. Nad wysokim poziomem merytorycznym artykułów publikowanych w MPiP oraz linią programową czuwają:
- Zofia Małas,
- Ewa Janiuk,
- Mariola Łodzińska,
- Jadwiga Klukow,
- Hanna Kachaniuk,
- Ewa Molka,
- Andrzej Tytuła,
- Barbara Frymorgen,
- Mariola Głowacka,
- Elżbieta Dróżdż-Kubicka,
- Cecylia Dolińska,
- Beata Olejnik.